Najczęstsze pytania związane z pozycjonowaniem i optymalizacją stron www

 

Niniejszy serwis powstał z myślą o wszystkich, którzy szukają odpowiedzi na pytania związane z marketingiem w wyszukiwarkach internetowych (SEM), a więc z SEO i PPC. Nasi eksperci ds. pozycjonowania i optymalizacji są do Państwa dyspozycji.
Formularz po prawej pozwala na anonimowe zadawanie pytań. Zapraszamy do ich nadsyłania.

Pytania i odpowiedzi z zakresu SEM, SEO, PPC

17.01.2010

Czy słowo kluczowe w nazwie domeny ma wpływ na pozycjonowanie?

Pierwszy dowód na pozytywny wpływ na pozycjonowanie obecności słowa kluczowego w adresie, uzyskaliśmy przypadkowo w wyniku pracy nad jednym z serwisów. Otóż zgłosił się do nas właściciel pewnej strony firmowej prezentującej informacje na temat urządzeń wytwarzanych przez jego firmę. Po wstępnej analizie serwisu okazało się, że plik robots.txt blokuje dostęp dla robotów wyszukiwarek co jest przyczyną braku obecności witryny w wynikach wyszukiwania.Jako, że słowo kluczowe (nazwa produkowanych przez daną firmę urządzeń), w wynikach wyszukiwania, którego strona miała znaleźć się wysoko było bardzo niszowe, toteż samo odblokowanie serwisu dla robotów wyszukiwarek spowodowało pojawienie się serwisu na pożądane słowo kluczowe (zawarte w nazwie domeny) na 2 pozycji. Ten fakt nie jest jeszcze dowodem na pozytywny wpływ frazy kluczowej w adresie. Dowód ten pojawił się w czasie dalszej pracy ze stroną. Dla pełniejszego obrazu sytuacji dodamy, że do witryny prowadziło oko 20 linków nietematycznych.


W kolejnym etapie pracy ze stroną (po około 2 miesiącach obecności na 2 pozycji w wynikach wyszukiwania) programista popełnił błąd aktualizując serwis i nadpisał plik robots.txt starą zawartością z formułą blokującą roboty wyszukiwarek.


W krótkim czasie informacje o stronie zostały usunięte z kopii wyszukiwarki, ale nie z wyników wyszukiwania. W wynikach wyszukiwania nadal pozostał sam adres witryny, konkretnie nazwa domeny zawierająca słowo kluczowe. Oczywiście zaowocowało to również spadkiem pozycji o 8 oczek, ale w naszym przekonaniu jest wystarczającym dowodem na fakt brania pod uwagę obecności słowa kluczowego w adresie strony przez roboty wyszukiwarek. Nie jest możliwe oczywiście opieranie pozycjonowania na zawartości słów kluczowych w nazwie domeny czy adresach podstron, ale jest istotnym czynnikiem dla pozycjonowania i dla użytkownikó witryny, dla których adres może sugerować zawartość podstrony.Drugi pozytywny aspekt posiadania słowa kluczowego w adresie strony związany jest z linkowaniem naturalnym przez użytkowników naszego serwisu. Większość osób nie związanych z SEO bardzo często podając link do zewnętrznego dokumentu nie stosuje dedykowanego anchora, który mógłby pomóc w pozycjonowaniu strony docelowej. W takich przypadkach anchorem najczęściej jest sam adres strony. Jeśli zatem zawiera on w nazwie słowo kluczowe, wówczas  przenosi on pewną informację, co może pozytywnie wpłynąć na jakość i tematyczność linku,a przez to na pozycjonowanie.powrót do listy faq
Komentarze użytkowników (0)

Chcesz o coś zapytać w związku z pozycjonowaniem i optymalizacją stron www


Pozycjonowanie FAQ na Twitterze

Copyright © Pozycjonowanie FAQ